1 listopada br. weszły w życie znaczące zmiany w zakresie diagnostyki medycznej. Lekarze świadczący usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarze POZ zyskują nowe uprawnienia, które pozwolą im skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów.
Badania diagnostyczne w NiŚOZ
W ramach nowelizacji rozporządzenia dotyczącego świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej, lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymali możliwość przeprowadzania szeregu badań diagnostycznych związanych z ich pracą.
Lista badań obejmuje między innymi:
- morfologię krwi 8-parametrową,
- oznaczanie glukozy z krwi żylnej,
- kreatyninę,
- potas,
- sód,
- białko C-reaktywne (CRP),
- badanie ogólne moczu,
- aminotransferazę asparaginianową (AST),
- aminotransferazę alaninową (ALT),
- mocznik,
- bilirubinę całkowitą,
- test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2, grypy A+B oraz RSV,
- odczyn opadania krwinek czerwonych (OB),
- wskaźnik protrombinowy (INR),
- kinazę fosfokreatynową izoenzym CK-MB (CKMB),
- kwas moczowy,
- czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) – czas kaolinowo-kefalinowy,
- wapń zjonizowany,
- amylazę,
- fibrynogen
- oraz gamma glutamylotranspeptydazę (GGTP).
To znaczące rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych dostępnych w nocnej i świątecznej opiece medycznej.
Ponadto, nowe przepisy wprowadzają ograniczenia w zakresie wykonywania usług przez podmioty lecznicze. NiŚOZ będzie mogła być realizowana wyłącznie przez podmioty, które posiadają izby przyjęć, a lekarz będzie musiał być dostępny w miejscu świadczenia usług przez cały czas, gdy NiŚOZ jest aktywna.
Nowe badania diagnostyczne w POZ
Nowe uprawnienia zyskali również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Od 1 listopada 2023 roku mogą kierować swoich pacjentów na badania tomografii komputerowej tętnic wieńcowych w przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej serca. Dodatkowo, lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania na badania dotyczące immunoglobulin E całkowitych (IgE) oraz immunoglobulin E swoistych (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń związanych z alergiami wziewnymi i pokarmowymi. Pacjenci z podejrzeniem alergii będą mogli sprawdzić swoją reakcję na alergeny wziewne i pokarmowe, co ułatwi diagnozowanie i leczenie alergii.