Od listopada 2020roku mamy do czynienia z tzw. uproszczonym procesem uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w Polsce przez osoby spoza UE. Oznacza to, że lekarz, którego chcecie zatrudnić nie musi nostryfikować dyplomu i przechodzi tzw. uproszczoną ścieżkę uzyskania PWZ.
O czym musisz wiedzieć chcąc zatrudnić lekarza z Ukrainy?
- PWZ wydawane jest na okres 5 lat, aby po tym czasie móc kontynuować pracę w zawodzie, lekarz musi przejść proces nostryfikacji dyplomu
- Są 3 tryby uzyskania PWZ w trybie uproszczonym:
- na określone miejsce i zakres czynności – tj lekarz może pracować przez 5 lat tylko w jednej, określonej przez siebie placówce, wykonując czynności lekarskie o jakie wnioskuje pracodawca.
- warunkowy tryb uzyskania PWZ dla lekarzy specjalistów, oraz
- warunkowy tryb uzyskania PWZ dla lekarzy nie posiadających specjalizacji.
W ostatnich dwóch przypadkach lekarze mogą pracować w placówkach udzielających świadczeń zdrowotnych osobom chorym na covid przez okres do 5lat.
Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to:
- Nadzór opiekuna. Lekarze po uzyskaniu PWZ w trybie uproszczonym muszą przez pewien czas pracować pod nadzorem opiekuna, którym musi być lekarz specjalista. I tak:
- lekarz z PWZ na określony czas i miejsce pracuje pod nadzorem przez okres 1 roku,
- lekarz specjalista z warunkowym PWZ pracuje pod nadzorem 3 miesiące,
- lekarz, który uzyskał warunkowe PWZ, a nie posiada specjalizacji, musi pracować pod nadzorem przez cały okres obowiązywania PWZ, czyli przez 5 lat.
- Forma zatrudnienia. Pamiętajmy, że lekarza który uzyskał PWZ na określony czas i miejsce, możemy zatrudnić wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Jeśli chodzi o lekarzy, którzy uzyskali PWZ w trybie warunkowym, takich lekarzy zatrudnić możemy zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i umowę zlecenie.
EDIT: sprawdź jakie zmiany zaszły w zatrudnianiu lekarzy spoza UE po 1.04.2022r. https://med-jobshr.pl/koniec-pandemii-co-dalej-z-lekarzami-spoza-ue/