Jak zatrudnić lekarza z Ukrainy?
Od listopada 2020roku mamy do czynienia z tzw. uproszczonym procesem uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w Polsce przez osoby spoza UE. Oznacza to, że lekarz, którego chcecie zatrudnić nie musi nostryfikować dyplomu i przechodzi tzw. uproszczoną ścieżkę uzyskania PWZ.
O czym musisz wiedzieć chcąc zatrudnić lekarza z Ukrainy?
- PWZ wydawane jest na okres 5 lat, aby po tym czasie móc kontynuować pracę w zawodzie, lekarz musi przejść proces nostryfikacji dyplomu
- Są 3 tryby uzyskania PWZ w trybie uproszczonym –
- na określone miejsce i zakres czynności – tj lekarz może pracować przez 5 lat tylko w jednej, określonej przez siebie placówce, wykonując czynności lekarskie o jakie wnioskuje pracodawca.
- warunkowy tryb uzyskania PWZ dla lekarzy posiadających specjalizację, oraz
- warunkowy tryb uzyskania PWZ dla lekarzy nie posiadających specjalizacji.
W ostatnich dwóch przypadkach lekarze mogą pracować w placówkach udzielających świadczeń zdrowotnych osobom chorym na covid przez okres do 5lat.
Kolejną rzeczą o której powinniśmy pamiętać to:
Nadzór opiekuna – lekarze po uzyskaniu PWZ w trybie uproszczonym muszą przez pewien czas pracować pod nadzorem opiekuna, którym musi być lekarz specjalista.
- lekarz z PWZ na określony czas i miejsce pracuje pod nadzorem przez okres 1 roku,
- lekarz specjalista z warunkowym PWZ pracuje pod nadzorem 3 miesiące,
- lekarz, który uzyskał warunkowe PWZ, a nie posiada specjalizacji, musi pracować pod nadzorem przez cały okres obowiązywania PWZ, czyli przez 5 lat.
Następna kwestia to forma zatrudnienia. Pamiętajmy, że lekarza który uzyskał PWZ w trybie uproszczonym możemy zatrudnić wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Przy lekarzach, którzy uzyskali warunkowe prawo wykonywania zawodu możemy rozpatrywać zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie, taka umowa jednak musi nosić znamiona umowy o pracę. Natomiast konsultanci w MZ odradzają stosowanie innych form zatrudnienia niż umowa o pracę.
Zatrudnienie lekarza z Ukrainy może początkowo wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości nie jest ani procesem długim ani bardzo skomplikowanym. Wszystko jest kwestią odpowiedniego przygotowania.
Co dla pracodawców zmieniają zapisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa?
12 marca Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Specustawa umożliwia ukraińskim lekarzom i pielęgniarkom na prostszych zasadach podjąć pracę w polskim systemie ochrony zdrowia. Zakłada w tym celu zmiany w ustawach o zawodzie lekarza oraz o zawodach pielęgniarki i położnej.
Dotychczas lekarze czy pielęgniarki spoza UE mogli zatrudniać się na uproszczonych zasadach, ale wyłącznie w ściśle określonym podmiocie leczniczym:
- wskazanym w decyzji i jest to albo wskazany z nazwy podmiot leczniczy, z oznaczeniem jego jednostki organizacyjnej (oddziału) i czynności zawodowych, które może wykonywać dany lekarz/pielęgniarka,
- udzielającym świadczeń pacjentom chorym na COVID-19.
Nowe regulacje rozszerzą możliwości w tym zakresie. Pielęgniarki i lekarze, którzy otrzymają prawo do wykonywania zawodu, mogą bowiem pracować w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń obywatelom Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z toczącym się w nim konfliktem zbrojnym.